ul. Rymanowska 15, 38-500 Sanok, tel. 13 46 314 06   -   e-mail: sekretariat@spp1.sanok.pl        

Samorządowe Publiczne Przedszkole nr 1 w Sanoku 

 

NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 

W dniu 10.11.2022 nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.  Wszyscy odświętnie ubrani zgromadzili się by wspólnie odśpiewać hymn: Mazurka Dąbrowskiego. 

Zapraszamy do obejrzenia :)

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Zespołem Sanockiej Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt

W piątek 4 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy zespół Sanockiej Straży Ochrony
i Ratownictwa Zwierząt. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, zwrócenie uwagi na odpowiedzialną i troskliwą opiekę nad swoim pupilem, a także rozwijanie takich zachowań jak  bezinteresowna pomoc. Nasze przedszkolaki - i te małe i te duże - dowiedziały się jak należy dbać o zwierzęta oraz jak reagować, kiedy dzieje się im krzywda. Dzieci zapoznały się z różnymi artykułami i akcesoriami przydatnymi podczas opieki nad zwierzakami. Dużą atrakcją był gość specjalny - kotka o imieniu "Aurora", którą chętne dzieci mogły pogłaskać. Zajęcia były bardzo ciekawe oraz pouczające.

Za wizytę, miłą atmosferę i poszerzenie wiedzy serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy serdecznie do wsparcia naszej zbiórki, która wspomoże zwierzęta objęte opieką Sanockiej Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt.
Szczegóły zbiórki znajdują się na rozwieszonych ogłoszeniach w przedszkolu.

Zdjęcia

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

,,Pani Jesień Ci to powie, co należy jeść na zdrowie”

 

Dnia 31.10.2022r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-technicznego pod patronatem Burmistrza miasta Sanoka pt: ,,Pani Jesień Ci to powie, co należy jeść na zdrowie”, którego organizatorem było Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 1 w Sanoku. Celem konkursu było propagowanie zdrowego odżywiania, promocja czytelnictwa dziecięcego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami artystycznymi. Dzieci z poszczególnych grup wykonywały przestrzenne warzywa i owoce oraz  pod okiem pań koordynatorek Marii Pelc i Joanny Tymińskiej przygotowały inscenizację znanego wiersza Jana Brzechwy pt: ,,Na straganie”. Ze względu na pomysłowość, różnorodność i kreatywność dzieci wszystkie prace zostały wyróżnione i nagrodzone oraz zorganizowano przepiękną ich wystawę.

Galeria

---------------------------------------------------------------------------

Wizyta Pani Policjantki

    23 września  grupę 4, 6,7, 8. odwiedziła  pani policjant,  która  przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniała  numery alarmowe.  Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa.         

     Przedszkolaki chętnie ćwiczyły pozycję „żółwika”, która chroni przed atakiem zwierzęcia. Dzieci  dzieliły  się także swoimi doświadczeniami, pokazały,  że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Na koniec spotkania otrzymały kolorowe  odblaski .  

  Dziękujemy Pani policjantce za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

Galeria

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy Rodzice!!!

Nasze Przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Moje miasto bez elektrośmieci”. Jest to projekt ElektroEko - Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, którego głównym celem jest edukacja z zakresu prawidłowego postępowania z elektrośmieciami oraz uświadomienie potrzeby poddawania ich recyklingowi w trosce o środowisko naturalne. Za zebrane elektrośmieci placówka oświatowa otrzymuje punkty odpowiadające rodzajowi oddanych odpadów, przyznawane przez ElektroEko. Zebrane punkty wymieniane są na pomoce dydaktyczne z Katalogu Pomocy Dydaktycznych. Zachęcamy do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii. Będziemy wdzięczni za zaangażowanie!

 

 

 

 

 więcej >>>

---------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Informacje o Programie więcej - >>>

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ogłoszenie

Dyrektor Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 1  informuje Rodziców, że w bieżącym roku szkolnym w zakresie języka angielskiego w naszej placówce jest realizowany

 Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

“Dwujęzyczne Dzieci  / Bilingual Future”

Pilotaż

*dzieci młodsze (3,4 letnie) pracują na kartach pracy Baby Beetles

*dzieci starsze (5,6 letnie) pracują na kartach pracy Tom and Keri

Karty pracy do języka angielskiego na rok szkolny 2022/2023 zostały sfinansowane przez Urząd Miasta Sanoka.

 

CEL

Zasadniczym celem Programu jest codzienne, kontekstowe osłuchiwanie dzieci z językiem angielskim w okresie szczególnej wrażliwości językowej tak, żeby angielski nigdy nie stał się dla nich językiem obcym. W ten sposób właśnie dziecko naturalnie - czyli na tych samych zasadach jak pierwszy - nabywa drugi język. Dwujęzyczność to cel, który rozumiemy zarówno indywidualnie – jako inwestycję tu i teraz w rozwój każdego dziecka, jak i społecznie – jako nowej jakości fundament dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej.

 

KORZYŚCI

Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.

 

METODA

Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

Wszystko zostało metodycznie zaplanowane od urodzenia aż do szóstego roku życia. Specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 0-4), „Tom and Keri” (wiek 3-9) w formie spirali językowej wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.

Warto podkreślić, iż Program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w żłobku / przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi. Do nich skierowany właśnie jest Uniwersalny Kurs dla Żłobków i Przedszkoli w wersji Standard.

Dla wychowawców anglojęzycznych przygotowane są wersje Plus oraz Expert, które wykorzystują pacynki “mówiące” tylko po angielsku (podstawowa zasada dwujęzyczności OPOL = One Person/Place One Language).

Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów. Kontekstowe obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.

 

AUTOR

Autorką tej opisanej powyżej koncepcji jest światowej sławy lingwistka – Claire Selby, która od kilkunastu lat tworzy materiały – zarówno teksty jak i muzykę – do nauki angielskiego dla najmłodszych.

Jest autorką pełnych kursów szkolnych wydawanych przez Cambridge University Press, Oxford University Press i Foreign Language and Research Press (Chiny). Pracuje również jako doradca BBC Worldwide w zakresie dziecięcej edukacji językowej. Na drodze długoletnich badań i doświadczeń wypracowała unikalną metodę nauczania – Spiral Language System (SPIRAL = Sounds, Pictures, Interest, Repetition, Actions, Links).

Wykorzystuje w niej naturalne dla wieku właściwości i mechanizmy przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. Nauka tym systemem gwarantuje znakomite rezultaty – pozwala poznawać język poprzez zabawę w sposób możliwie najbardziej efektywny. Za swoją twórczość otrzymała m.in. następujące nagrody: „Świat Przyjazny Dziecku” – wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt edukacyjny dla dzieci organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2004), Nagroda Komitetu Olimpijskiego w Pekinie za piosenkę olimpijską, wyróżnienie w Cannes dla serialu Tom and Keri przyznane przez Dziecięce Jury (MipJunior 2012), trzy wyróżnienia British Council za publikacje związane z nauczaniem dzieci języka angielskiego oraz nagrodę The English-Speaking Union za innowacyjność w tworzeniu materiałów do nauki języka angielskiego dla dzieci.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

INFORMACJA DLA RODZICÓW

 

Dyrektor Samorządowego Przedszkola Publicznego Nr 1 w Sanoku informuje Rodziców dzieci rozpoczynających edukację w przedszkolu, aby zaopatrzyć się w następujące rzeczy niezbędne dla przedszkolaka

W GRUPIE I i II :

  • Pantofelki na zmianę
  • Bielizna, ubranie na zmianę (pozostawione w szafce dziecka w szatni),
  • Piżamka i poduszeczka 
  • Bidon na wodę lub woda do picia w butelce (PODPISANE)

W POZOSTAŁYCH GRUPACH:

  • Pantofelki na zmianę
  • Bielizna, ubranie na zmianę (pozostawione w szafce dziecka w szatni),
  • Bidon na wodę lub woda  do picia w butelce ( PODPISANE)

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

  

                ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

UWAGA !  

 

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/23

informujemy, że w dalszym ciągu obowiązuje nas reżim sanitarny

(zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS).

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

INFORMUJEMY, ŻE MAJĄ PAŃSTWO  OBOWIĄZEK POINFORMOWAĆ PLACÓWKĘ
O ALERGIACH POKARMOWYCH DZIECKA.

W TEJ SYTUACJI  NALEŻY PRZEDSTAWIĆ ZAŚWIADCZENIE  TYLKO
I WYŁACZNIE OD LEKARZA SPECJALISTY ! 

 

Spp1 * Przedszkole nr 1 Sanok * Sanok * Podkarpacie * Przedszkole * Rymanowska * Piastowska * Samorządowe Przedszkole Publiczne Nr 1